Telefon kontaktowy:

Numer telefonu (+48) 665 246 969

Email:

Adres e-mail

Godziny pracy:

8:00-16:00

Kredyty indeksowane frankiem szwajcarskim (CHF)

Problematyka kredytów indeksowanych frankiem szwajcarskim (CHF)

Jako Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Poźniak LL.M. wspieramy i doradzamy prawnie swoim Klientom w problematyce związanej z tzw. kredytami frankowi (CHF). Kredyty frankowe były przez długi czas udzielane przez większość banków w Polsce. Nasze doradztwo prawne w tym zakresie obejmuje analizę dokumentacji kredytowej, przedstawienie skutków związanych z występowaniem klauzul abuzywnych w podpisanej umowie oraz wyliczenie ewentualnej nadpłaty kredytu frankowego. Na dalszym etapie reprezentujemy Klientów przed bankami oraz w ewentualnych procesach sądowych.

Doradzamy prawnie naszym Klientom zarówno przy kredytach frankowych indeksowanych jak i denominowanych.

Prezentowana przez nas w procesach sądowych argumentacja jest spójna zarówno ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego jak i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Raport Rzecznika znajdą Państwo tutaj, natomiast z przykładowym istotnym poglądem Prezesa UOKiK mogą Państwo zapoznać się tutaj.

Wskazać należy, iż coraz więcej wyroków w sprawach „kredytów frankowych” zapada obecnie zgodnie z wolą i oczekiwaniami frankowiczów. Jak podał dziennik Rzeczpospolita w swoim wydaniu z dnia 19 września 2019 r. większość procesów sądowych jest obecnie przegrywana przez banki. Wiele wyroków w sprawach wygrywanych przez kredytobiorców jest już także prawomocnych.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego w „sprawach frankowych” w latach  2014 – 2017 było niespójne i bardzo często odbiegało od wypracowanej przez lata linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z tego powodu wiele wyroków Sądu Najwyższego spotykało się ze słuszną krytyką prawników i organizacji dbających o prawa konsumentów.

Zaznaczyć jednak należy, iż w wydanej w dniu 20 czerwca 2018 r. uchwale (sygn. akt III CZP 29/17) Sąd Najwyższy orzekł, że legalność postanowień umowy kredytowej bada się na chwilę jej zawarcia. Oznacza to, iż nie bada się sposobu wykonywania umowy kredytowej przez bank, a to właśnie w obszarze wykonywania umowy banki poszukiwały sposobu na uniknięcie skutków nieuczciwego kształtowania umów. W roku 2019 Sąd Najwyższy wydał również 2 bardzo orzeczenia (wyrok z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt III CSK 159/17; wyrok z dnia 9 maja 2019 r., sygn. akt I CSK 242/18), w których jednoznacznie opowiedział się po stronie kredytobiorców. W sierpniu 2019 r. również Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego opublikowało obszerną tj. liczącą ponad 500 stron publikację, w której poparto stanowisko opowiadające się za ochroną kredytobiorców.

Szanowni Państwo,

niniejszym uprzejmie informujemy, że w dniach 24.04.2025 r. – 02.05.2025 r. kancelaria będzie nieczynna z uwagi na przerwę majową w Polsce.
Zapewniamy, iż wszystkie powierzone nam sprawy pozostają pod stałym nadzorem i są realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Na Państwa wiadomości odpowiemy niezwłocznie po naszym powrocie do pracy. W przypadku pilnych spraw prosimy o kontakt przed rozpoczęciem wskazanego okresu.

Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość i zaufanie.


Dear Clients,

We hereby kindly inform you that our office will be closed from April 24, 2025, to May 2, 2025, due to the May holiday break in Poland.
Please be assured that all entrusted matters remain under continuous supervision and are being handled in accordance with the agreed schedule.
We will respond to your messages promptly upon our return. Should any urgent issues arise, we kindly ask you to contact us prior to the closure period.

Thank you for your understanding and continued trust.