Parytet płci we władzach spółek giełdowych

spółki giełdowe, parytet płci, lgbtq+

Parytet we władzach spółek

Planowana nowelizacja przepisów przewiduje parytet płci we władzach spółek giełdowych – oznacza to, że we zarządach oraz radach nadzorczych spółek nie będzie mogło brakować ani kobiet, ani mężczyzn. Obecny rząd rozpoczął właśnie prace legislacyjne nad przepisami mającymi na celu wprowadzenie równowagi płci w największych spółkach giełdowych, co stanowi implementację unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z dnia 23.11.2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że na szczęście nie będzie bezpośredniego wymogu zwiększenia liczby kobiet we władzach tych spółek.

Na bazie wspomnianej dyrektywy mają zostać znowelizowane dwie ustawy, tj. ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz ustawa o spółkach publicznych, oraz o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Jak wspomniano wyżej regulacje unijne nie będą na szczęście obligować spółek do zatrudniania w zarządach i radach nadzorczych dodatkowej ilości kobiet. Przepisy unijne stanowią natomiast o tzw. o zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn w ww. organach i „stosowaniu zasady równości wobec kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych”. W tym celu ustala wymogi dotyczące procesu selekcji kandydatów na stanowiska w spółkach.

Podkreślić należy, że nowe przepisy mają dotyczyć wyłącznie spółek giełdowych, które spełniają łącznie dwa warunki: pierwszy to posiadanie siedziby na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a drugi to dopuszczenie co najmniej jednej akcji takiej spółki do obrotu na rynku. Z zakresu nowej dyrektywy wyłączono małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 osób.

Zgodnie z przygotowywanym projektem ustawy walne zgromadzenie spółki będzie miało obowiązek przyjąć w drodze uchwały tzw. politykę zatrudniania w zarządzie oraz radzie nadzorczej spółki, której celem będzie zapewnienie występowania równowagi płci w organach spółki zobowiązanej do tego spółki. Projekt przewiduje, że do 30.06.2026 r. w spółkach giełdowych przynajmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33% wszystkich stanowisk kierowniczych będą zajmować kobiety. Oznacza to w praktyce, że w przypadku przeprowadzania naboru i zgłoszenia się dwóch kandydatów o równorzędnych kwalifikacjach, przyjęty powinien zostać kandydat należący do niedostatecznie reprezentowanej w danym organie spółki płci. Projekt dot. parytetu płci we władzach spółek giełdowych przewiduje jednak regulację, która przewiduje odstępstwa od ww. zasady wyboru członków organu spółki, tj. w sytuacji gdy ważne powody przemawiają za wyborem kandydata płci przeciwnej, nienależącego do grupy niedostatecznie reprezentowanej płci.


W przypadku jakichkolwiek pytań w kwestiach związanych z planowaną nowelizacją przepisów prawa w zakresie parytetów płci we władzach spółek giełdowych zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail kontakt@kancelaria-pozniak.pl lub pod numerem telefonu +48 665 246 969.

Podziel się wpisem: