Telefon kontaktowy:

Numer telefonu (+48) 665 246 969

Email:

Adres e-mail

Godziny pracy:

8:00-16:00
spółki, KRS, MSiG

23 kwietnia 2025 roku opublikowano projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, który może istotnie odciążyć przedsiębiorców. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zniesienie wymogu publikowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) części wpisów dokonywanych w KRS. Zmiana ta ma przełożyć się na ograniczenie kosztów oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla firm.

Koniec z dublowaniem informacji?

Głównym celem projektowanej nowelizacji jest uproszczenie procedur związanych z obowiązkami rejestrowymi przedsiębiorców. Obecnie wiele informacji z KRS trafia także do MSiG – mimo że sam KRS jest ogólnodostępny i już pełni funkcję głównego źródła danych o podmiotach gospodarczych. Ministerstwo wskazuje, że w dzisiejszych realiach obowiązek ogłaszania wpisów w dwóch miejscach jest po prostu zbędny.

Co więcej, MSiG zmaga się z przeciążeniem – aż ponad 75% publikowanych tam ogłoszeń dotyczy jedynie złożenia dokumentów finansowych. Skala napływu informacji powoduje opóźnienia, które mają negatywny wpływ na obrót gospodarczy i przejrzystość danych.

Kto zyska na zmianach?

Zwolnienie z obowiązku ogłaszania w Monitorze obejmie ponad 700 tysięcy podmiotów zarejestrowanych w KRS. Dla wielu firm oznacza to konkretne oszczędności – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Redukcja formalności ma przy tym charakter systemowy i wpisuje się w szerszy trend cyfryzacji oraz automatyzacji administracji.

Dodatkowe zmiany w KRS

Oprócz kwestii związanych z ogłoszeniami w MSiG, projekt ustawy przewiduje również inne zmiany:

  • Dostęp do danych przez API – podmioty publiczne i wykonujące zadania publiczne będą mogły uzyskać dostęp do informacji z KRS przez usługi sieciowe, m.in. za pomocą interfejsów API. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować minister sprawiedliwości.
  • Elektronizacja rejestru stowarzyszeń – przewiduje się pełne przejście na formę elektroniczną przy składaniu wniosków oraz prowadzeniu akt rejestrowych w odniesieniu do stowarzyszeń, fundacji, organizacji społecznych i zawodowych, a także publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
  • Rezygnacja z obowiązków dla gmin – planowane jest uchylenie obowiązku zapewniania przez gminy papierowych formularzy rejestracyjnych dla spółek jawnych, które i tak od dawna rejestruje się wyłącznie online.

Podsumowanie

Projekt nowelizacji KRS to krok w stronę usprawnienia systemu rejestrowego w Polsce. Zniesienie obowiązku dublowania ogłoszeń i dalsza cyfryzacja procedur wpisują się w potrzebę racjonalizacji obowiązków przedsiębiorców. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, przedsiębiorcy mogą liczyć na mniej formalności, szybszy dostęp do danych i niższe koszty obsługi prawnej.


W przypadku jakichkolwiek pytań w kwestiach związanych ze zgłoszeniem zmian w KRS zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail kontakt@kancelaria-pozniak.pl lub pod numerem telefonu +48 665 246 969.

Szanowni Państwo,

niniejszym uprzejmie informujemy, że w dniach 01.08.2025 r. – 18.08.2025 r. kancelaria będzie nieczynna z uwagi na przerwę urlopową.
Zapewniamy, iż wszystkie powierzone nam sprawy pozostają pod stałym nadzorem i są realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Na Państwa wiadomości odpowiemy niezwłocznie po naszym powrocie do pracy. W przypadku pilnych spraw prosimy o kontakt przed rozpoczęciem wskazanego okresu.

Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość i zaufanie.


Dear Sir or Madam,

We wish to inform you that our Chambers will be closed from 1 August 2025 until 18 August 2025 (inclusive) for the purposes of the annual summer recess.

Please be assured that all matters presently under our conduct remain under continuous supervision and are being progressed in accordance with the agreed timetable. Correspondence received during this period will be attended to promptly upon our resumption of business.

Should you anticipate any urgent issues arising during the above-mentioned interval, we would kindly request that you contact us prior to the commencement of the recess.

We are grateful for your understanding and continued confidence in our services.